Darlington School: Private Boarding School in Georgia Calendar
Darlington School: Private Boarding School in Rome, GA
Some text some message..
 

Subscribe | Week | Month | Major Events
November 26 – December 2, 2023
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
S
M
T
W
T
F
S
26
TBA U16/U17 Boys Soccer Academy vs SURF Cup College Showcase (San Diego Surf College Cup)
by Kevin Ray
TBA U19 Boys Soccer Academy vs SURF Cup College Showcase (San Diego Surf College Cup)
by Kevin Ray
All Day Thanksgiving Break
by Wendy Payne
Noon–1:30 pm, Girls Soccer Academy vs San Diego Surf Showcase (San Diego Surf College Cup)
by Chad Liddle
1–2:30 pm, BoysSoccer Academy vs San Diego Surf Cup Showcase (San Diego Surf College Cup)
by Chad Liddle
27
All Day Thanksgiving Break
by Wendy Payne
All Day Faculty Professional Day
by Terar Everhart
28 Day 3
All Day Pre-K to 12 Classes Resume
by Wendy Payne
9:15–9:45 am, Upper School Advisory (Darlington School Campus )
by Terar Everhart
4:30–6 pm, Boys M.S. J.V. Basketball vs Pepperell (Pepperell Middle School)
by Nathan West
5:30–7 pm, Boys M.S. Swim/Dive vs Rome Middle (Rome High School)
by Kevin Hunt
5:30–7 pm, Girls M.S. Swim/Dive vs Rome (Rome Middle)
by Eddie Guth
5:45–7:15 pm, Girls M.S. Basketball vs Pepperell (Pepperell Middle School)
by Nathan West
7–8:30 pm, Boys M.S. Basketball vs Pepperell (Pepperell Middle School)
by Nathan West
29 Day 4
7:30–8:30 am, Division Faculty Meetings
by Stefan Eady
5–6:30 pm, Boys M.S. Wrestling vs Cedartown (Cedartown High School)
by Kevin Hunt
5–6:30 pm, Boys Varsity Wrestling vs Cedartown (Cedartown High School)
by Eddie Guth
30 Day 5
All Day Darlington Technology Competition (Thatcher Hall and McCallie-Kennedy Student Center)
by Leah Lynn
More
9:15–9:45 am, Upper School Chapel (Morris Chapel)
by Terar Everhart
4:30–6 pm, Boys M.S. J.V. Basketball vs Ashworth (Ashworth Middle School)
by Nathan West
5:45–7:15 pm, Girls M.S. Basketball vs Ashworth (Ashworth Middle School)
by Nathan West
6–7:30 pm, Boys J.V. Basketball vs Oxford, AL (Darlington School)
by Nathan West
7–8:30 pm, Boys M.S. Basketball vs Ashworth (Ashworth Middle School)
by Nathan West
7:30–9 pm, Boys Varsity Basketball vs Oxford (AL) (Darlington School)
by Nathan West
1 Day 6
9:15–9:45 am, Upper School Advisory
by Terar Everhart
9:30–10:30 am, Deck Thatcher Hall (Thatcher Hall)
by Wendy Payne
3:20–4:50 pm, Girls Soccer Academy vs Virginia United FC ECNL/NCFC Showcase (WRAL)
by Chad Liddle
2
7:30 am–2 pm, SAT Testing (Thatcher Hall)
by Wendy Payne
9–10:30 am, Boys Varsity Wrestling vs North Atlanta Invitational (North Atlanta High School)
by Eddie Guth
9:50–11:20 am, Girls Soccer Academy vs Charlotte Independence SC ECNL/NCFC Showcase (Wake Stone Athletic Park)
by Chad Liddle
1–2 pm, Middle School District Honors Band Auditions (Cass Middle School (Cartersville, GA) )
by Damon Harvey
More
1–2:30 pm, BoysSoccer Academy vs U17B v One Knox'07 (Mud Creek Park)
by Chad Liddle
1–2:30 pm, U16/U17 Boys Soccer Academy vs One Knox (Mud Creek Park)
by Kevin Ray
3–4:30 pm, BoysSoccer Academy vs U19B v One Knox 06 (Mud Creek Park)
by Chad Liddle
3–4:30 pm, U19 Boys Soccer Academy vs One Knox (Mud Creek Park)
by Kevin Ray
7–8:30 pm, Boys Varsity Basketball vs River Ridge - Sandy Spiel Invitational (Darlington School)
by Nathan West