Darlington School: Fine Arts awards presented 
Some text some message..
 

Fine Arts awards presented

April 19, 2021 | 146 views

The following awards were presented at Darlington’s annual Fine Arts Assembly in Morris Chapel on Monday, April 19: 
 

Band Awards

Woodwind Achievement Award: Tomisin Soetan 
Brass Achievement Award: Ben Scarbrough
Percussion Achievement Award: Noah Kinney
Outstanding Contributions in Concert Band: Siji Soetan
Outstanding Contributions in Stadium Band: Thomas Monroe
4 Years of Continuous Instrumental Service: Steven Yan

Orchestra Awards

Outstanding Achievement in Orchestra: Annika Patel
Outstanding Contribution in Orchestra: Knox Sirmans and Madison Rogers
Spirit of the Orchestra: Sara Botwinik and Jack Cowan
Continuous Service to the Orchestra: Madison Rogers - 6 years, Knox Sirmans - 12 years 
 
Choral Awards

Concert Choir Spirit Award: Madison Schick - Alto, Izzie Warden - Soprano, Grayson Davis - Tenor, and Elliot Luitwieler - Bass
 
Media Arts Awards

Excellence in Inkslinger Contributions: Luci Saxton - Poetry and Virginia Olivera - Art
Excellence in Darlingtonian Contributions: Jayden Boswell
Excellence in Jabberwokk Contributions: Angelina Laramie

Theatre Awards

Heart of the Darlington Players Award: Daria Black
Outstanding Techie: Kimberly Johnston and Parker Scott
Outstanding Theatre Sophomore: Ellie Allen and Wesley Inma
Outstanding Theatre Junior: Mary Prusakowski and Ben Scarbrough
Outstanding Theatre Senior: Favour Olushola
Outstanding Ensemble Actress: Grace Ann Lundy
Outstanding Ensemble Actor: Owen Payne
Outstanding Supporting Actress: Audrey Montgomery
Outstanding Supporting Actor: Elliot Luitwieler

Visual Arts Awards

Congressional Art Competition: Katie Dul and Elle Smith

Honor Societies

Tri-M Music Honor Society: Audrey Montgomery, Izzie Warden, Kathryn Davidson, Grayson Davis, Brock Lignell, Elliot Luitwieler, Grace Ann Lundy, Chinelo Okafor, Michael Peng, Nadejda Spasova, Ruby Zhang, Hamilton Shamblin, Noah Kinney, Lauren Houser, Alex Welker, Jack Cowan, Sara Botwinik, and Anika Patel  

Quill and Scroll: Angel Laramie, Son Le, and Logan Parker

National Art Honor Society: Alex Adenrele, Will Bagby, Chaeli Brogdon, Sam Feng, Ava Herring, Davis Inman, Preslie Jackson, Graysen Morgan, Virginia Olivera, Tijana Parker, Jill Patel, Mary Prusakowski, Ella Roberts, Katie Wade, and Cindy Zhou

International Thespian Society

New Society Initiates: 
Audrey Montgomery - 4 Star; Favour Olushola - 4 Star; Elizabeth Warden - 2 Star; Emma Sklar - 3 Star; Mary Mac Pittman - 3 Star; Nadejda Spasova - 2 Star; Jaset Scott-Crossland - 2 Star; Wesley Inman - 3 Star; Parker Scott - 3 Star; John Johnson - 3 Star; Kimberly Johnston - 3 Star; Jesse Drobisch - 2 Star; Karina Patel - 1 Star
 
New Levels for Members
Two-star Thespians: Grace Ann Lundy 
 
Three-star Thespians: Virginia Olivera 
 
Four-star Thespians: Siji Soetan, Ben Scarbrough, Claire Smith, and Ellie Allen 
 
Five-star Thespians: Owen Payne, Kathryn Davidson, and Gracie Willerson 
 
Six-star Thespians: Elliot Luitwieler, Grayson Davis, Mary Prusakowski, Annika Patel 
 
Seven-Star Thespians: Daria Black and Madison Rogers 
 

Athlene Forsyth Award: Annie Camp
 
Click here to view a photo gallery from the assembly.