Darlington School: Outstanding students, faculty recognized at Honors Day, Commencement 
Some text some message..
 

Outstanding students, faculty recognized at Honors Day, Commencement

May 19, 2019 | 671 views

Regester House is awarded the Centennial Cup for the second year in a row.

Upper School students and faculty were recognized at Honors Day on May 17 in Morris Chapel and at Commencement on May 19. 

Faculty recipients were: 

Al Shorey - William Gordon Neville Jr. '55 Student Council Faculty Award

Eddie Guth - Significant Contributions to the Darlington Community Award

Justin Mercer - Excellence in Teaching Award

Mike Hudson - Oscar Betts '19 Master Teacher Award

Kelly McDurmon - R. M. Yankee Faculty Award for Excellence in Teaching

Kim Tunnell - Parents' Choice Award

Student recipients were: 

Regester House - Centennial Cup

Amelia Grace Allen - Global Scholar Certificate; McKemie-Wilkinson Percussion Scholarship Award; Darlington School Community Service Award

Madison Leigh Andrew - John Glenn Award; The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award    

Thomas Francis Atha Jr. - Darlington Medal for General Excellence; Joe Mull Memorial Award; Sydenham-Howell Award; Darlington School Honor Council Award    

Hayden Diane Baldwin - Alice Cooper Griffin Memorial School Service Award; The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award    

Olivia Anne Barfield - Darlington Players Award for Production    

Leigh Chelsea Barnes - George W. Awsumb Award    

Kasey Nicole Barnett - Class Scholarship Award for the 11th Grade; Sewanee Club Award    

Sarah Alice Barngrover - Rhodes College Book Award    

Annabelle Scott Braden - Thornwood Bracelet for General Excellence; Most Versatile Female Athlete Award    

Emily Elizabeth Lee Brandon - The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award    

Joseph Lawson Brown - 10th Grade Class Citizenship Award    

Andrew Stanley Brunt - Darlington School Student Council Award     

Yunhao ‘David’ Cao - John Rood Cunningham Jr. Award    

Kathryn Anne Chunn - Worth Moser Award; The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award    

Trang Minh Dang - 11th Grade Class Citizenship Award    

Kathryn Rose Davidson - 9th Grade Class Citizenship Award    

Rayhaan Dharsey - 10th Grade Class Citizenship Award    

Anthony John Pierre Dias - John Glenn Award    

Benjamin Alford Doig - 12th Grade Class Citizenship Award    

Julianna Chloe Duck - Kipp-Tillman Memorial Award     

Jackson Connor Eady - Valedictorian; D.M. McNull Award; Alice Cooper Griffin Memorial School Service Award    

Isabella Morris Enkema - D.A.R. Good Citizenship Award    

Weizhe ‘William’ Feng - 9th Grade Class Citizenship Award    

Frances Isabelle Fields - Wellesley College Book Award    

Zijian ‘Gorden’ Gao - Yale Book Award    

Luke William Gober - Edward Nixon McKay Memorial Scholarship Award    

Emma Jayne Good - 10th Grade Class Citizenship Award     

William Alexander Greene - The Inkslinger Award    

Allison Joy Hagler - Wesley N. Coleman Award Jr. Memorial Award    

Omar Maher Hamad - Darlington School Director’s Award    

Jiaxuan ‘Zenith’ Han - Darlington School Director’s Award; Darlington School Engineering Leadership Award; American Choral Director’s Association National Student Award    

Ashley Marie Hankinson - Walker-Smith Award for Unselfish Service; Darlington School “Y” Cabinet Award    

Olivia JoAnn Harper - John Philip Sousa Award; Global Scholar Certificate    

Joshua Gibson Hicks - Wesley N. Coleman Award Jr. Memorial Award    

Natalie Faith Horah - Julia Quigg Dodd Memorial Scholarship Award    

James Darrell Hull Jr. - Edward Nixon McKay Memorial Scholarship Award    

Margaret Lee Inman - Chorus-Darlington Players Achievement Award    

Morgan Lila Ivester - Darlington Players Award for Acting; McKemie-Wilkinson Percussion Scholarship Award    

Jiaqi ‘Ellen’ Jiang - Salutatorian; Coxwell-Kerr Award    

Marissa Joan Joseph - E.V. Regester Award; Barbara Ware Book Award; The Darlingtonian Award; Global Scholar Certificate    

Kacey Alexis Kemp - D.M. McNull Award     

Elliot James Kinney - Edward Nixon McKay Memorial Scholarship Award; Ray A. Kroc Youth Achievement Award    

Madaline Scout Knight - 12th Grade Class Citizenship Award     

Nea Eveliina Leppanen - A.J. Huffman ’67 Memorial Award    

Elizabeth Grace Lester - The Darlingtonian Award    

Xiang ‘Corinne’ Lian - 9th Grade Class Citizenship Award    

Joseph Franklin Manning II - Harvard Club Award 

Tanya Elizabeth Maples - 10th Grade Class Citizenship Award    

Olachi Renee Mbakwe - 11th Grade Class Citizenship Award    

William Blair McClain - 11th Grade Class Citizenship Award    

Sloman Rhett McDurmon - C.J. Wyatt Sr. Award; Angelyn Hollingsworth Johnson Memorial Award    

Cheng Zhi ‘Arnold’ Miao - The Williamson Prize;  The Inkslinger Creative Award;  STAR Student    

Ram Miniyar - Geoffrey M. Horsfield Scroll    

Thomas Dooley Monroe - 9th Grade Class Citizenship Award    

Huy Minh Nguyen - 11th Grade Class Citizenship Award    

Owen Daniel Payne - Darlington Players Award for Acting    

Guilherme Peloggia Pinto - Charles Scott Award     

Maria Eduarda Peloggia Pinto - Morgan Sisley Love of Life Award     

Michael Oluwadunmoye Ponnle - Rena Patton Award     

Kinley Dawn Sanders - Angelyn Hollingsworth Johnson Memorial Award    

Sydney Brooke Seymour - Most Outstanding Female Athlete Award    

Clayton Scott Tillery - 12th Grade Class Citizenship Award

Sarah Frances Tunnell - Hanks Medal for Scholarship; Class Scholarship Award for 9th Grade    

John Akpaunimye Ugbe Jr. - Walker-Smith Award for Unselfish Service; Randa F. Mixon Award; The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award; Darlington School Discipline Committee Award    

Giulia Verzino - Darlington School Concert Choir Award    

Grace Katherine Cutler Wagshul - The Jabberwokk Award    

Yiyun ‘Elva’ Wang - The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award     

Hannah Marie Willerson - 12th Grade Class Citizenship Award     

Dawson Shag Williams - The D.A.R. Medal for American History; George Eastman Young Leaders Award     

Kenneth Colton Woods - Air Force Academy Appointment    

Siqi ‘Ingrid’ Wu - Darlington School Lead Programmer Award    

Yidong ‘Victor’ Xu - Godfrey Smith Family Award for General Excellence     

Steven Yan - Class Scholarship Award for 10th Grade; Everett E. Porter Award for Excellence in Chemistry Laboratory; Bo Satterfield Spirit of Life Award     

Abigail Grace Yerke - St. Lawrence Book Award     

Zheng ‘Neal’ Yin - Phi Beta Kappa Book Award; Chorus-Darlington Players Achievement Award     

Mason Landen Jake Zanone - McKemie-Wilkinson Passion Award    

Casey Rocco Zazzaro - George A. Dorsey Memorial Award    

Colin Steven Zazzaro - George A. Dorsey Memorial Award    

Hexuan ‘George’ Zhang - The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award; Julia Quigg Dodd Memorial Scholarship Award    

Ziqi ‘Rebecca’ Zheng - Paul J. King-R.M. Yankee Award for Excellence in Mathematics    

Beining ‘Belle’ Zhu - The Rensselaer Medal    

Beatriz Zuloaga Garcia - The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award    

Gabriel Jose Zuloaga Garcia - American Choral Directors’ Association National Student Award    

 

Click here to view a photo gallery from the Honors Day ceremony.