Darlington School: Outstanding students, faculty recognized at Honors Day, Commencement
Some text some message..
 

Outstanding students, faculty recognized at Honors Day, Commencement

May 18, 2018 | 1225 views

Upper School students and faculty were recognized at Honors Day on May 18 in Morris Chapel and at Commencement on May 19.

Faculty recipients were: 

Julia Dodd - William Gordon Neville Jr. '55 Student Council Faculty Award

Eddie Guth - Significant Contributions to the Darlington Community Award

Melissa SMyly - Excellence in Teaching Award

John Cox - Oscar Betts '19 Master Teacher Award

Brian Inman - R. M. Yankee Faculty Award for Excellence in Teaching

Chad Woods - Parents' Choice Award

Student recipients were: 

Regester House - Centennial Cup

John Glenn Award - Morgan Lanel Adams 

12th Grade Class Citizenship Award - John Campbell Albertson 

11th Grade Class Citizenship Award - Amelia Grace Allen 

The Jabberwokk Award - Claire Fleming Anderson 

George Eastman Young Leaders Award - Thomas Francis Atha, Jr. 

McKemie-Wilkinson Percussion Scholarship - Caleb Joseph Baldwin 

Alice Cooper Griffin Memorial School Service Award - Byron William Biscoe III  

Darlington Players Award for Acting; Edward Nixon McKay Memorial Scholarship - Brieanne Gracen Bishop 

Angelyn Hollingsworth Johnson Memorial Award; Darlington School "Y" Cabinet Award - Mary Ellison Brewster 

10th Grade Class Citizenship Award - Carisa Lee Brogdon 

The D.A.R. Medal for American History - Andrew Stanley Brunt 

Class Scholarship Award for 9th Grade - Cooper Efton Cates 

Thornwood Bracelet for General Excellence; Hanks Medal for Scholarship; Chorus-Darlington Players Achievement Award;  D.M. McNaull Award - Stacy Chen 

12th Grade Class Citizenship Award - Chitchaya “Pat” Chimtanoo 

George A. Dorsey Memorial Award; Edward Nixon McKay Memorial Scholarship - Kathryn Grace Chisolm 

11th Grade Class Citizenship Award - Kathryn Anne Chunn 

American Choral Directors' Association National Student Award - Caroline Branyon Cordell 

Ray Kroc Youth Achievement Award - Samanda Wescott Cox 

Class Scholarship Award for 10th Grade; A. J. Huffman '67 Memorial Award - Trang Minh Dang 

John Glenn Award - Oluwagbotemi David Daniel-Markson 

Wesley N. Coleman, Jr. Memorial Award - Ishani Minesh Desai 

Wesley N. Coleman, Jr. Memorial Award - John Franklin Druckenmiller 

Class Scholarship Award for 11th Grade; Phi Beta Kappa Book Award - Jackson Connor Eady 

D. M. McNaull Award; Global Scholar Certificate - Emily Grace Edwards 

McKemie-Wilkinson Percussion Scholarship - Andrew William Ferderer 

D.A.R. Good Citizenship Award - Aisling Karis Fields 

The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award; Global Scholar Certificate - Mary Anna Fricks 

Darlington School Director's Award - Elijah Raine Frix 

Coxwell-Kerr Award - Alexandra Graziella Gardner 

9th Grade Class Citizenship Award - Leslie Grace Garlinghouse 

Global Scholar Certificate - Adrian Lars Martin Garpvall 

10th Grade Class Citizenship Award - William Alexander Greene 

Rena Patton Award - Linyun “Katherine” Gu 

Darlington Medal for General Excellence;  Darlington School Student Council Award; Global Scholar Certificate - David Lawson Hagler 

11th Grade Class Citizenship Award - Omar Maher Hamad 

Harvard Club Award - Jia Xuan “Zenith” Han 

The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award - Camden Elyse Hawkins 

Walker-Smith Award for Unselfish Service;  Most Versatile Female Athlete Award;  Edward Nixon McKay Memorial Scholarship  - Julia Dare Holmes 

Sewanee Club Award - Natalie Faith Horah 

Joe Mull Memorial Award - Jacob Patrick Hunt 

George W. Awsumb Award - Margaret Lee Inman 

Kipp-Tillman Memorial Award - Morgan Lila Ivester 

Yale Book Award; Darlington Players Award for Production - Jiaqi “Ellen”Jiang 

John Philip Sousa Award - Gabrielle Nicole Jones 

St. Lawrence Book Award - Marissa Joan Joseph 

Worth Moser Award; Paul J. King-R.M. Yankee Award for Excellence in Mathematics - Sophia Kalusche 

Valedictorian; E. V. Regester Award - Guangji “Peter” Liu 

12th Grade Class Citizenship Award - Bronwyn Sarah Liutwieler 

Barbara Ware Book Award - Elexsys Monet Lutgert 

Most Outstanding Female Athlete Award; Sydenham Howell Award - Callie Anne Maffett 

10th Grade Class Citizenship Award - Veeka Marie Malanchuk 

Morgan Sisley Love of Life Award - Tanya Elizabeth Maples 

Global Scholar Certificate - Ansley Claire McCoy 

11th Grade Class Citizenship Award - Sloman Rhett McDurmon 

Angelyn Hollingsworth Johnson Memorial Award;  American Choral Directors' Association National Student Award - Robert Pierce Monroe 

9th Grade Class Citizenship Award - Jonathan James Murphy 

Chorus-Darlington Players Achievement Award; The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award - Long Minh Nguyen 

10th Grade Class Citizenship Award - Alec Scott Patterson 

McKemie-Wilkinson Passion Award - Owen Daniel Payne 

Julia Quigg Dodd Memorial Scholarship - Harris Daniel Peek 

Global Scholar Certificate - Anabelle Grace Scarborough 

Global Scholar Certificate - Rainey Camille Scarborough 

Charlotte Reichel Memorial Scholarship; The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award - Alan Patrick Shorey 

9th Grade Class Citizenship Award - Knox Williamson Sirmans 

Geoffrey M Horsfield Scroll;  The Darlingtonian Award - Abigail Elizabeth Sklar 

Walker-Smith Award for Unselfish Service;  Randa F. Mixon Award; Global Scholar Certificate - Randall Markham Smith, Jr.

Charles Scott Award - Oluwadara Elizabeth Sodipo 

Godfrey Smith Family Award for General Excellence;  D.M. McNaull Award; Darlington School Honor Council Award - Samuel James Tackeberry 

Bo Satterfield Spirit of Life Award - Ieva Taraskeviciute  

The Inkslinger Award - Amanda Caroline Temples 

Alice Cooper Griffin Memorial School Service Award;  Darlington School Chorus Award - Hillary Ann Tunnell 

Frederick Douglass and Susan B. Anthony Award - John Akpaunimye Ugbe 

The Williamson Prize; Edward Nixon McKay Memorial Scholarship - Jemarc Maliq Tahj Walters 

Darlington School Director's Award; Darlington School Community Service Award; Darlington School Discipline Committee Award; Global Scholar Certificate - Lilley Stott Washburn 

9th Grade Class Citizenship Award - Ivy Cole Watters 

C. J. Wyatt, Sr. Award - Tijai Lamar Whatley 

12th Grade Class Citizenship Award - Ethan Wesley Willie 

Darlington Players Award for Acting - Nolan Tyler Wilson 

Salutatorian; John Rood Cunningham, Jr. Award - Wei “David” Wu 

Rhodes College Book Award - Abigail Grace Yerke 

The Rensselaer Medal - Xiaochen “Jonathan” Zhang 

Everett E. Porter Award for Excellence in Chemistry Laboratory; Wellesley College Book Award - Ziqi “Rebecca” Zheng 

 

Click here for a photo gallery from the Honors Day program.