Darlington School: Outstanding students, faculty recognized at Honors Day, Commencement
Some text some message..
 

Outstanding students, faculty recognized at Honors Day, Commencement

May 20, 2014 | 2026 views

Junior Hannah Harper receives a Class Citizenship Award at Honors Day.
Upper School students and faculty members were recognized at Honors Day May 16 in Morris Chapel and at Commencement on May 17.

Faculty recipients were:

Christie Atkins - R.M. Yankee Faculty Award for Excellence in Teaching

Reba Barnes - Parents' Choice Award

John Cox - Significant Contributions to the Darlington Community

Owen Kinney - Oscar Betts '19 Master Teacher Award

Gregg Marshall - James Douglas Brown Jr. Faculty Award

John Plough - William Gordon Neville Jr. '55 House Senate Faculty Award, James Douglas Brown Jr. Faculty Award

Craig Schmidt - Excellence in Teaching Award, STAR Teacher


Student recipients were:

Zane Anderson - Class Citizenship Award

Juan Angulo Reyes - Bo Satterfield Spirit of Life Award

Maggie Beth Atha - D.M. McNaull Award, Angelyn Hollingsworth Johnson Memorial Award

Arden Babb - Edward Nixon McKay Memorial Scholarship, Alice Cooper Griffin Memorial School Service Award

Max Berry - D.A.R. Medal for American History, John Philip Sousa Award

Joy Boakye - Frederick Douglass and Susan B. Anthony Award sponsored by the University of Rochester

Reeves Brown - Edward Nixon McKay Memorial Scholarship

Brooks Busby - Class Citizenship Award

Bethany Cagle - E.V. Regester Award

Christina-Marie Chea - Class Citizenship Award 

Jenny Chen - The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award

Natalie Collins - Harvard Club Award, Class Scholarship Award

Will Crawford - Class Citizenship Award, Class Scholarship Award

Avery Cypress - Charles Scott Award, Darlington Medal for General Excellence

Ha Dang - Dartmouth College Book Award, A.J. Huffman '67 Memorial Award

Hannah Mae Deems - The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award, Most Outstanding Female Athlete Award

Anna Kate Dulaney - Class Citizenship Award

Bernadette Ebri - Morgan Sisley Love of Life Award

Joe Fang - John Rood Cunningham Jr. Award

Tyler Favors-Wood - Edward Nixon McKay Memorial Scholarship, Coxwell-Kerr Award, Barbara Ware Book Award

Spencer Fields - Yale Book Award

Drew Finley - Darlington School Players Award for Production

Rachel Gideon - Phi Beta Kappa Book Award

Thomas Gilbert - Charlotte Reichel Memorial Scholarship

Eleanor Goldin - Class Citizenship Award

Grigsby Gordy - Sydenham Howell Award

Hanna Grevelius - Class Citizenship Award

Logan Griffiths - The Williamson Prize

Hannah Harper - Class Citizenship Award

Will Hawkins - Georgia Power Plant Hammond Scholarship

Jonathan Hicks - Class Citizenship Award

Addie Holmes - Class Citizenship Award, Class Scholarship Award

Dawson Horah - Rhodes College Book Award

Andrew Hudson - Angelyn Hollingsworth Johnson Memorial Award

Rachel Hudson - Sewanee Club Award

Abraham Johnson - Chorus-Darlington Players Achievement Award

Chandler Johnson - Wesley N. Coleman Jr. Memorial Award

Ali Kayahan - Darlington School Servant Leadership Award

Arturo King Prosperi - McKemie-Wilkinson Steel Band Scholarship Award, Godfrey Smith Family Award for General Excellence, The Jabberwokk Award

Ian Kinney - McKemie-Wilkinson Passion Award

Nadin Kosedag - George Eastman Young Leaders Award sponsored by the University of Rochester

Callee Manna - The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award

Sarah Manning - The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award, Darlington School Honor Council Award, Thornwood Bracelet for General Excellence

Alec Medd - George A. Dorsey Award 

Palesa Molapo - Class Citizenship Award

Niambh O'Neill - Wellesley College Book Award

Sydney Otieno - The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award

Emma Parham - D.A.R. Good Citizenship Award

Jule Peek - C.J. Wyatt Sr. Award

Ella Peek - Chorus-Darlington Players Achievement Award

Hector Picon - Darlington School Director's Award

Jil Reimann - Darlington School Players Award for Acting, Randa F. Mixon Award

Logan Rice - Joe Mull Memorial Award

Brandon Robinson - Class Citizenship Award 

Wesley Samples - The Inkslinger Adviser's Award

Hannah Schriever - St. Lawrence Book Award

Nic Scoccimaro - John Glenn Award for Great Improvement

Destiny Sewell - George W. Awsumb Award

Morgan Sidwell - The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award

Luke Sikinyi - Walker-Smith Award for Unselfish Service

Kia Sims - Darlington School House Senate Award, Darlington School Director's Award

Bailey Smith - Kipp-Tillman Memorial Award

Indra Sofian - STAR Student

Mary Grayson Spence - McKemie-Wilkinson Steel Band Scholarship Award

Kyle Tackeberry - Class Citizenship Award

Adam Tarrant - Darlington School Players Award for Acting

David Thoms - Geoffrey M. Horsfield Scroll

Emily Thurmond - American Choral Directors' Association National Student Award, Most Versatile Female Athlete Award, Worth Moser Award, Darlington School "Y" Cabinet Award

Mitchell Thurston - American Choral Directors' Association National Student Award, Alice Cooper Griffin Memorial School Service Award

Nina Tran - John Glenn Award for Great Improvement, The Inkslinger Adviser's Award Tran, Salutatorian

Stephanie Ward - Class Citizenship Award 

Elizabeth Wilhoite - Darlington School Chorus Award, Ray Kroc Youth Achievement Award

Chas Williams - D.M. McNaull Award, Darlington School Discipline Committee Award, Wesley N. Coleman Jr. Memorial Award

Noah Woford - Class Citizenship Award

Sarah Beth Womble - The George and Betsy Awsumb Senior Art Collection Award

Tate Wongweeratorn - Class Citizenship Award

Kataeya Wooten - Rena Patton Award, The Inkslinger Adviser's Award, Walker-Smith Award for Unselfish Service

Ava Xing - Valedictorian, Paul J. King - R.M. Yankee Award for Excellence in Mathematics, Everett E. Porter Award for Excellence in Chemistry Laboratory, Hanks Medal for Scholarship

Rostam Zafari - The Inkslinger Creative Award

Centennial Cup Winner - Thornwood House